WordPress to obecnie najpopularniejsza platforma do tworzenia stron internetowych. Oferuje wiele różnorakich możliwości i jest bardzo funkcjonalna. Sprawdza się nie tylko w przypadku hobbystycznego bloga, ale i strony firmowej z dodatkową funkcją dołączenia e-sklepu.
WordPress ze względu na swój sposób tworzenia kładzie wyjątkowy nacisk na bezpieczeństwo odbiorców oraz łatwość użytkowania. Głównymi cechami tej platformy są jej prostota i intuicyjność. Mogą sobie z nią poradzić również osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z podobnymi serwisami. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, jak w pełni wykorzystać możliwości tego systemu CMS!
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest WordPress i jak z niego skorzystać!
Spis treści:
- Czym jest platforma CMS?
- Jak można wykorzystać platformę WordPress?
- WordPress – zalety i wady
- Możliwości, jakie stwarza WordPress
- Podsumowanie
Czym jest platforma CMS?
Platforma CMS to skrót od angielskich słów Content Management System. Jest to nic innego jak system zarządzania treścią. Oznacza on intuicyjne oprogramowanie do administrowania stron www oraz modyfikowania jej zawartości, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Z platformą CMS jest w stanie poradzić sobie każda osoba, również ta, która dotychczas nie miała do czynienia z tym systemem.
Platforma CMS działa bardzo intuicyjnie. Najczęściej daje możliwość do edytowania oraz modyfikowania treści bez konieczności pobierania ich na dysk komputera. Wystarczy jedynie zalogować się na stronie za pomocą danych administratora lub użytkownika. Oczywiście każdy zalogowany ma możliwość dokonania określonych zmian w witrynie.
Po zalogowaniu do platformy, użytkownik zostaje wprowadzony do pulpitu z różnymi opcjami. Po lewej stronie znajdują się opcje administracyjne. Od razu możemy przekierować się za pomocą CMS do istotnych danych. Platforma WordPress jest przede wszystkim przeznaczona do planowania publikacji i przygotowywania treści. Każdy z zalogowanych ma również możliwość sprawdzenia, czy materiały na pewno wyświetlają się na stronie.
Używanie systemu CMS w ramach działalności firmowej niesie ze sobą sporo korzyści. Działania na platformie można wykonywać na zasadzie open source, czyli całkowicie za darmo. Właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania. Z tego względu możesz dokonywać dowolnych zmian w kodzie.
WordPress charakteryzuje się prostotą publikowanych treści. Jest to oprogramowanie niezwykle przystępne dla początkujących. Udostępniany edytor tekstowy jest bardzo intuicyjny dla użytkowników. Każdy z nas ma możliwość dostosowania strony internetowej do swoich oczekiwań, np. dzięki dostępnym pluginom, które mają wpływ na dokonywanie zmian w wyglądzie strony.
Dzięki swojej funkcjonalności system CMS wykorzystywany jest na wielu stronach. Wokół tego oprogramowania istnieje duża społeczność, która na forach i grupach dzieli się praktycznymi wskazówkami i rozwiązaniami problemów.
Jak można wykorzystać WordPressa?
WordPress jest idealnym rozwiązaniem w ramach prowadzenia firmowej działalności. Warto go wykorzystać w promocji swoich produktów oraz wizerunku, jako miejsce, gdzie znajdą się najważniejsze informacje, dane kontaktowe oraz wpisy blogowe.
WordPress obsługuje przede wszystkim strony www, blogi i portfolia oraz sklepy online. Funkcjonalny edytor pozwala na natychmiastowe publikowanie różnego rodzaju treści blogowych i wpisów. Jest to więc bardzo dobra platforma, pomocna przy rozwoju bloga, strony firmowej lub obu tych rozwiązań jednocześnie. WordPress obsługuje również różnego rodzaju tematyczne magazyny oraz katalogi.
W przypadku strony firmowej należy zadbać o dopasowanie pod względem identyfikacji firmy, która musi być spójna w związku z pozostałymi elementami i zawierać wszystkie najważniejsze informacje dla klientów. Przy tworzeniu strony internetowej przez CMS warto zainteresować się wtyczkami oraz pomyśleć nad zakupem szablonu. Jeśli zależy Ci na wyróżnieniu się od konkurencji, musisz skorzystać z unikalnych rozwiązań graficznych.
Strona wykonana za pomocą platformy CMS może przyjąć również rolę sklepu internetowego. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą zaprezentować klientom w przejrzysty sposób wiele produktów, kategorii i wariantów. Zmiana bloga w sklep internetowy jest bardzo prosta do uzyskania. Wystarczy skorzystać jedynie z możliwości wtyczki WooCommerce. Należy pamiętać, że ta metoda wprowadza bardzo dużo zmian w obrębie całej witryny. Mogą pojawić się nowe komunikaty oraz funkcje, dzięki czemu poprowadzisz swoją sprzedaż w Internecie.
WordPress – zalety i wady
Korzystanie z WordPressa posiada kilka plusów i minusów, które wymieniamy poniżej. Skupiamy się tutaj na najbardziej kluczowych kwestiach związanych z działaniem platformy. Nasze zestawienie z pewnością pomoże każdemu podjąć właściwą decyzję odnośnie używania WordPressa.
Zalety:
- łatwy i intuicyjny w użyciu;
- posiada dużą społeczność, która udziela się na forum dyskusyjnym w razie problemów czy wskazania ich rozwiązania;
- dostęp do wielu darmowych szablonów oraz wtyczek;
- posiada rozbudowane menu i możliwości przekształcania strony w dowolny sposób.
Wady:
- wymagana jest instalacja wtyczek, ale za to możesz cieszyć się różnymi funkcjami na stronie;
- wybór wtyczek wymaga pewnego doświadczenia, ale z czasem można się tego nauczyć;
- przez swoją popularność jest częściej narażony na wirusy i ataki.
Możliwości, jakie stwarza WordPress
WordPress posiada bardzo szerokie możliwości. Jest to platforma wyjątkowo prosta w obsłudze, dlatego po dłuższym czasie na pewno nabierzesz więcej doświadczenia. Możesz dzięki niej tworzyć tak naprawdę dowolny typ strony internetowej bez ograniczeń. Całość witryny uzupełnią ciekawe szablony oraz wtyczki. Większość z nich jest darmowa. Nie musisz dodatkowo wydawać środków na dołączenie kolejnych elementów do strony firmowej.
Podobne możliwości dotyczą także publikowanych treści. Możesz tworzyć strony i podstrony, łatwo je formatować, wstawiać media. WordPress obsługuje praktycznie każdy typ udostępnianych treści. Osoba zalogowana ponadto ma wpływ na edycję tekstu, możliwości korekty i planowania kolejnych wpisów. Platforma jest wyposażona w wiele funkcji i wtyczek, które pomogą Ci rozwinąć stronę internetową i dołączyć do niej kolejne dodatki.
WordPress posiada również wbudowane komentarze, które pozwolą na wymianę komunikatów pomiędzy użytkownikami. Możesz znaleźć tam wszystko, czego potrzebujesz.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jakie możliwości daje WordPress. Jest to platforma szczególnie pomocna przy tworzeniu stron internetowych, blogów oraz sklepów online. To najbardziej intuicyjny serwis do prowadzenia internetowej działalności. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek – skontaktuj się z nami!